Co warto wiedzieć o terminalach POS.
- terminale płatnicze

Dlaczego warto mieć terminal POS?

Terminal POS (en. Point of Sale) to obecnie standardowe wyposażenie wielu punktów usługowo handlowych. Z terminali korzystają również hotele, lokale gastronomiczne, stacje benzynowe oraz wszelkiego rodzaju punkty handlowe, gdzie przyjmowane są regularne płatności kartą. 

Właściciele punktów usługowo-handlowych, którzy zdecydują się na zainstalowanie w swoich placówkach terminali POS bardzo szybko zauważają, że obsługa klientów przebiega o wiele sprawniej i szybciej. Brak obrotu gotówki, konieczności szukania drobnych monet czy wydawania reszty sprawia, że zakupy, gdzie płatność jest wykonywana kartą, czy telefonem komórkowym jest znacznie wygodniejsza zarówno dla Klienta, jak również sprzedawcy. 

Zgodnie z danymi NBP na koniec 2017 r. już oprawie 80% wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95% terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. 

Efektem tego jest, że już niemal 80% wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności realizowane zbliżeniowo, a łączny czas procesowania takiej transakcji wynosi już tylko kilka sekund.

Podstawowe typy terminali POS

Terminale POS co do zasady są dzielone ze względu na ich mobilność na terminale stacjonarne, lub przenośne. Podstawowa różnica między tymi dwoma typami urządzeń jest taka, że przenośny terminal posiada wbudowaną baterię, dzięki której może być używany poza punktem kasowym. 

Terminale przenośne świetnie sprawdzą się w punktach gastronomicznych, taksówkach, oraz wszelkiego rodzaju biznesie wymagającym od przedsiębiorcy pełnej mobilności. Dodatkowo terminal przenośny daje również możliwość obsługi np. kilku kas przy pomocy jednego urządzenia.

W przypadku terminali stacjonarnych są one najczęściej stosowane do przyjmowania płatności bezpośrednio przy ladzie, czy przy kasach sklepowych. Terminale stacjonarne muszą być stale podłączone do prądu, więc nie ma możliwości ich swobodnego przemieszczania w trakcie pracy. Ten typ urządzenia może zostać wyposażony w dodatkowy PIN PAD, czyli niewielkie urządzenie połączone z terminalem umożliwiające przeczytanie danych z karty oraz wprowadzenie PINu przez Klienta.

Drugim sposobem podziału terminali POS jest podział ze względu na typ łącza, które jest wykorzystywane do komunikacji terminala z systemami bankowymi, a więc do dokonania autoryzacji płatności wykonywanej kartą.

Najbardziej powszechnym typem terminali ze względu na sposób komunikacji są terminale wykorzystujące łączność bezprzewodową GPRS, czyli terminale wyposażone w kartę sim operatorów telekomunikacyjnych. Ten typ połączenia zapewnia możliwość korzystania z terminala wszędzie, gdzie jest zasięg sieci telekomunikacyjnej, dlatego też w większości jest stosowany w terminalach przenośnych. Oczywiście terminale stacjonarne również posiadają taką możliwość.

Drugą grupą są terminale, które do połączenia wykorzystują sieć internet. Wykorzystanie łącza internetowego jest najszybszą formą przesyłania danych, dlatego też ten sposób połączenia jest zalecany w punktach handlowych realizujących znaczne ilości transakcji dokonywanych za pośrednictwem terminala. Terminal może zostać połączony z siecią internet za pośrednictwem modułu WiFi, adaptera Bluetooth lub kabla sieciowego (terminale stacjonarne).

Do niedawna dość popularną metodą komunikacji dla terminali POS była linia telefoniczna, w trakcie autoryzacji transakcji terminal nawiązywał połączenie na linii telefonicznej i natychmiast je kończył w momencie otrzymania odpowiedzi z Banku. Obecnie w dobie powszechności bezprzewodowego internetu ten sposób jest stosowany incydentalnie. 

Terminal POS, a kasa fiskalna

System kasowy może zostać zintegrowany z terminalem płatniczym. Kasa fiskalna lub oprogramowanie sprzedażowe automatycznie przekazuje dane o płatności do terminala, dlatego ponowne wpisywanie kwoty w terminalu POS nie jest wymagane. Skraca to znacznie czas procesowania transakcji i ogranicza ilość pracy wykonywanej przez sprzedawcę, oraz ogranicza szansę pomyłki przy ponownym wpisywaniu kwoty na terminalu.