Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna mieć rachunek firmowy?
- Konto bankowe

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna mieć rachunek firmowy?

Zakładając swoją firmę częstym pytaniem jest kwestia otwarcia oddzielnego rachunku do prowadzenia firmy.  Nie istnieje wymóg posiadania rachunku firmowego dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, a widmo wysokich opłat jego prowadzenia może odstraszać od jego założenia.

Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że skoro nie ma obowiązku posiadania rachunku firmowego dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą to w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać i wygodniej jest korzystać z rachunku prywatnego. Jaki więc jest sens jego  posiadania?  

Prowadzenie rachunku firmowego pozwoli rozdzielić finanse firmowe od prywatnych i tym samym zachować porządek i przejrzystość.

Innym powodem dla którego warto jest rozważyć posiadanie rachunku firmowego, jest  możliwość skorzystania z mechanizmu podzielonej płatności (Split payment), który jest dedykowany dla przedsiębiorców.

Dostęp do produktów dedykowanych dla firm, również może przemawiać za tym, aby otworzyć rachunek firmowy. Instytucje finansowe dostosowują ofertę produktów dla firm do potrzeb przedsiębiorców. Posiadanie rachunku firmowego może być obowiązkowe w przypadku wnioskowanie o niektóre produkty finansowe dla firm.

W przypadku gdy otwieramy rachunek firmowy, mamy możliwość podania pełnej nazwy firmy, która zostanie wprowadzona do systemów bankowych. Jeśli korzystamy z rachunku osobistego do prowadzenia firmy, to  z dużym prawdopodobieństwem, na przelewach realizowanych w bankowości elektronicznej,  będzie widniało nasze imię i nazwisko, bez nazwy firmy. Kontrahent otrzymując od nas przelew, może potrzebować chwili aby przypomnieć sobie czym zajmuje się nasza firma.

W jaki sposób mogę skorzystać z rachunku firmowego nie wydająć fortuny?

Jeśli zdecydowaliśmy się otworzyć rachunek firmowy do prowadzenia firmy warto poszukać ofert dla młodych firm. Na rynku niektóre Banki oferują specjalne warunki cenowe, czasem zwalniające z opłat i prowizji za prowadzenie rachunku na określony czas. Taką specjalną ofertę można również znaleźć w Banku BGŻ BNP Paribas S.A., gdzie  młode firmy, działające na rynku do 6 miesięcy, mogą być zwolnione z opłat za prowadzenie rachunku przez okres 12 miesięcy.

Niewątpliwe jest wiele zalet z posiadania rachunku firmowego, na którym będą rejestrowane operacje związane tylko z prowadzeniem firmy. Sam fakt dużej oferty rachunków firmowych na rynku, pokazuję, że jest zapotrzebowanie na korzystanie z tychże rachunków.